Den 3:e nordiska konferensen för stamning och skenande tal
7-9 maj 2014 
Uppsala Universitet, Ekonomikum, Sverige

Program
(med ret til ændringer)

Onsdag den 7. maj 2014

13.00-15.00 Ankomst
 
Sal 1
15.00-15.15 Åbning af konferencen
15.15-16.00 Per Alm (S): Stamning och andra talflytstörningar: tankar om kunskapsläge och utmaningar
16.00-16.45 Per Alm (S): Stamning: vad är det egentligen som händer när det blir avbrott?

16.45-17.00 Pause
 
Sal 1
17.00-18.00 Cecilia Lundström og Marie Garsten (S): Det viktiga första mötet! Presentation av Helsingborgsmodellen och två uppföljningsstudier.

19.00-         Mingel i Vasasalen (med catering fra Cajsas Kök), derefter Uppsala by night på egen hånd


 
Torsdag den 8. maj 2014
 
Sal 1
09.00-10.00 Karin Raunholst (DK): Lidcombe stammebehandling for småbørn, erfaringer opsamlet over 10 år i Svendborg, Danmark.
10.00-10.30 Lovisa Femrell (S): Two-year follow up of the Lidcombe Program in ten Swedish speaking children
Sal 2
09.00-10.00 Marc Egede (DK): En kort gennemgang af tre supplerende tilgange i stammebehandling: kognitiv psykologi, modifikations- og fluencyteknik og mindfulness
10.00-10.30 Tove Lagerberg (S): ECFS-kurser (europæisk certificeret efteruddannelse)

10.30-11.00 Kaffe/te pause
 
Sal 1
11.00-12.00 Kari Killingdalen (N): Billeder brukt som narrativer. Kommunikasjon gjennom bilder – med blikk på stammebehandling
12.00-12.30 Astrid-Tine Bjørvik (N): Bruk af ulike tilnærminger for å redusere plassen som stamming tager i hverdagen
Sal 2
11.00-11.30 Are Albrigtsen (N): Å være voksen (+45) – og stamme 
11.30-12.30 Alfhild Ingebrigtsen og Rune Nitter (N): Behandling av stamming og sosial angst. Brug av reflekterende team i tverrfaglig samarbeid.

12.30-14.00 Lunch
 
Sal 1
14.00-15.00 Renate Milford (N): En fMRI-undersøkelse av talepersepsjon og taleproduksjon hos personer som stammer
15.00-15.30 Ragnhild Rekve Heitman (N): Er språk en risikofaktor for utvikling av stamming?
Sal 2
14.00-15.00 Daniel Kusk (DK): The McGuire Programme i Skandinavien 
15.00-15.30 Lovisa Femrell (S): Lägret för ungdommar som stammar 

15.30-16.00 Pause, kaffe/te med frugt/kage
 
Sal 1
16.00-17.00 Sine Erbs og Hannah Wibe Nielsen (DK): Løbsk tale hos voksne: ”Hjælp, hvad gør jeg?”
Sal 2
16.00-17.00 Torben Møller Jensen og Hermann Christmann (DK): 10 års stammeforeningsarbejde Danmark-Nepal

19.00-         Festmiddag på Norrlands Nation


 
Fredag den 9. maj 2014
 
Sal 1
09.00-10.15 Elisabeth Lindström m.fl. (S): Skapande av nationella riktlinjer för logopediska insatser vid stamning och stamningsproblematik – oplæg og paneldiskussion med dansk, svensk og norsk deltagelse

10.15-10.45 Pause, kaffe/te
 
Sal 1
10.45-11.45 Lise Reitz (DK): Selv-omsorg og stammen
11.45-12.15 Karin Dahlin Granberg (S): STUREN -  - ett nordiskt forsknings- och utbildningssamarbete
12.15-13.45 Lunch
 
Sal 1
13.45-15.15 Per Alm (S): Stamning: om temperament, personlighet, "anxiety", och kognitiv belastning

15.15-15.30 Afslutning

POSTER
Hannah Wibe Nielsen og Sine Erbs (DK): Præsentation af idéer og materialer, som kan inspirere talepædagogen i undervisningen af store skolebørn og unge, der stammer. 

Programmet kan downloades som pdf-fil her.
 


 
Program
Abstract og handouts
Proceedings
 
Arrangører
 

 

Webmaster Per Fabæch Knudsen